Odkrywając Szymanowskiego. Dzieła fortepianowe Karola z Atmy i ich interpretacje. Preludia, Wariacje
Bogusław Rottermund
Oprawa miękka
To pierwszy z zaplanowanych pięciu tomów poświęconych całościowemu spojrzeniu na fortepianową twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora XX wieku Karola Szymanowskiego. Autor przybliża historię powstania poszczególnych dzieł, przytacza najciekawsze fragmenty korespondencji twórcy z wykonawcami i wydawcami. Wyjaśnia budowę utworów i analizuje ich muzyczną treść oraz stosowane środki. Zajmuje się też rezonansem, jaki wywoływały pierwsze publiczne wykonania utworów Szymanowskiego i przypomina walkę twórcy z niechętnymi mu krytykami muzycznymi. Główny nacisk prof. B. Rottermund kładzie jednak nie na historyczne czy muzykologiczne aspekty prezentowanych zagadnień, lecz na analizę nagrań fonograficznych, prezentujących obszerne spektrum artystycznych wizji wczesnych utworów K. Szymanowskiego – najpopularniejszych z jego całej fortepianowej spuścizny Preludiów op. 1, Wariacji b-moll op. 3i Wariacji h-moll na polski temat ludowy op. 10. Wizji – dodajmy – kilkudziesięciu artystów polskich i zagranicznych ze wszystkich pokoleń, w tym zarówno nagrania najstarsze, jak i najnowsze. To pierwsze na świecie wieloaspektowe ujęcie odnoszące się nie tylko do spuścizny K. Szymanowskiego, ale przede wszystkim do wątku omijanego przez muzykologów – pochyleniu się nad interpretacją muzyczną i wartościami tworzonymi/dodawanymi przez pianistów, czasami wręcz odkrywczo urzeczywistniającymi idee zafiksowane w nutowym tekście. Tym samym prof. B. Rottermund wkracza w swoich badaniach na ścieżkę historii pianistyki i interpretacji, nie postrzegając wyłącznie tekstu muzycznego (nuty), lecz żywą, jakże zmienną, stale rozwijającą się i zmieniającą sztukę pianistyczną.
Pianista, germanista, publicysta i krytyk muzyczny, autor książek (recenzowanych monografii) Poszukując Chopina (wyd. 2016 r.), Sonaty fortepianowe klasyków wiedeńskich – Beethoven (wyd. 2017 r.), Odkrywając Szymanowskiego. Dzieła fortepianowe Karola z Atmy. Preludia, wariacje (wyd. 2018 r.), Odkrywając Szymanowskiego. Dzieła fortepianowe Karola z Atmy. Sonaty (wyd. 2020 r.). Odkrywając Szymanowskiego. Dzieła fortepianowe Karola z Atmy. Mazurki (wyd. 2021 r.). Działalność pianistyczna - recitale i występy z orkiestrami, nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej - znalazła odzwierciedlenie w recenzjach m.in. w ogólnopolskiej prasie muzycznej. Studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Posiada w dorobku kilkadziesiąt publikacji naukowych, dotyczących pianistyki i jej historii, metodyki nauczania, oraz literatury i fonografii fortepianowej, jak również ponad 700 artykułów (w tym wywiady z pianistami), które ukazały się na łamach czasopism muzycznych (Ruch Muzyczny, Przegląd Muzyczny, Poradnik Muzyczny, Życie Muzyczne, Twoja Muza, Klasyka) oraz w prasie codziennej. Na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przetłumaczył na język polski książkę Nathana Perelmana W klasie fortepianu. Dla Polskiego Radia Szczecin napisał, zrealizował i poprowadził 350 godzinnych audycji poświęconych muzyce poważnej (głównie fortepianowej). Jako krytyk muzyczny występował przed kamerami TVP 2 oraz TVP Szczecin oraz w PR Szczecin.
Wykładowca i organizator kursów dla polskich oraz niemieckich nauczycieli i uczniów szkół muzycznych. Juror ogólnopolskich i makroregionalnych konkursów oraz przesłuchań uczniów klas fortepianu. Przewodniczący jury konkursu Mały wirtuoz.
W 2014 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.
Z Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu związany jest od ponad 30 lat. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Katedry Fortepianu Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie. Grono absolwentów jego klasy fortepianu w obu uczelniach liczy ponad 70 osób.
O PROJEKTANCIE
WARUNKI DOSTAWY
Odbiór osobisty [ koszt dostawy - 0 PLN ]
Istnieje możliwość osobistego odbioru publikacji zakupionych w naszym sklepie internetowym. Jeśli chcą Państwo odebrać książki w Pałacu pod Globusem, prosimy o wcześniejszy kontakt poprzez e-mail: wydawnictwo@akademiasztuki.eu
List polecony/ paczka dostarczona przez Pocztę Polską [ koszt dostawy - 15,60 PLN ]
Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. W zależności od wagi zamówionej publikacji otrzymacie Państwo list polecony lub paczkę.
Publikacje cyfrowe [ koszt dostawy - 0 PLN ]
Zakupione publikacje cyfrowe dostępne są w Panelu Użytkownika na stronie Wydawnictwa.